- Úvod
- >>
- Prívlač a dravci
- >>
- Prúty
Prívlačové prúty | QUANTUM
Výber prívlačového prútu.
Prívlač je jednou z najobľúbenejších rybolovných techník a aj tu vývoj nových materiálov a technológií priniesol výrazný pokrok. Prívlač je delená na ultraľahkú, ľahkú, strednú a ťažkú prívlač. Prúty na prívlač sa vyrábajú v dĺžkach od 1,80 m do 3,30 m a s vrhacími záťžami od 1 g do 200 až 250 g. Prúty sú delené a to dvojdielne, trojdielne, ale vyrábajú sa aj viacdielne a teleskopické, v ponuke sú aj prúty s meniteľnými špičkami. Prúty na prívlač majú viac vodiacich očiek, ktoré umožňujú rovnomernejšie rozloženie záťaže po celej dĺžke prútu, vodiace očká sú zo SIC materiálu a umožňujú aj použitie spletaných šnúr. Väčšina prívlačových prútov je, už v dnešnej dobe, vyrábaná z uhlíka. Ak si chceme vybrať prívlačový prút musíme si sami zjednotiť, akej prívlači sa chceme venovať, aká je naša cieľová ryba, kde budeme loviť a aké nástrahy a v akej gramáži budeme používať. Toto platí pri všetkých typoch vôd!
Pri love na riekach a potokoch musíme brať do úvahy veľkosť toku a silu prúdu, ale všeobecne sa tu používajú kratšie prúty, pretože brehy sú väčšinou zarastené a s dlhým prútom by sa tu špatne manipulovalo. Vrhaciu záťaž prispôsobujeme nástrahám a ich váhe, aby bola zachovaná prúžnosť a citlivosť prútu a nedošlo k jeho poškodeniu. Nemá logiku použiť prút s vrhacou záťažou od 1 g do 13 g a použiť nástrahu s váhou 20g, alebo veľký wobler....
Na jazerách berieme do úvahy to, že jazerá majú veľkú rozlohu a aj hĺbka vody býva väčšia, ako v riekach. Tu vieme použiť aj prúty dlhšie, s ktorými dokážeme nahodiť nástrahu ďalej, ale vrhaciu záťaž prispôsobujeme veľkosti a váhe použitej nástrahy. To, aký prút si vyberieme záleží aj od cieľovej ryby, ktorú chceme loviť. Bolo by neefektívne použiť pri love zubáča, ako veľmi opatrnej ryby, prút s vrhacou záťažou 80 g a snažiť sa nalákať ho na rippera s váhou 7 g, pretože tvrdosť prútu nám znemožňuje cítiť jeho prácu a jemné zábery rýb.
Veľmi často sa loví aj z člna a tu platí, že prút by mal byť krátky kvôli dobrej manipulácii v člne. Aj krátke prúty sa vyrábajú s rôznymi vrhacími záťažami a tak nie je problém venovať sa lovu väčších dravcov.