Plavačkové prúty
Výber match prútu.
Lov rýb s plavákom, alebo na plávanú, patrí určite medzi najstaršie rybolovné techniky. Lov s plavákom považujeme medzi jemné techniky a aj prúty, ktoré sa používajú pri love vynikajú svojou ohybnosťou a jemnosťou. To však neznamená, že s plavákom nedokážeme chytať aj veľké ryby. Vývoj nových materiálov a technológií umožnil vyrábať prúty, ktoré sú dlhé a pritom pružné a ľahké. Prúty sú vyrobené s kompozitov, ale väčšina sa už vyrába z ľahkého, ale pevného uhlíkového vlákna. Prúty pre lov s plavákom majú tri kategórie a to prúty match, prúty bolognésové, biče a odkladačky. Plavačkové prúty sú vyrábané, ako prúty delené – dvojdielne, trojdielne a teleskopické. Dĺžka prútov sa pohybuje od 3,0 m do 9,0 m pri bolognésach a pri match prútoch od 3,9 m do 4,9 m, biče a odkladačky môžu byť dlhé až 14 m. Plavačkové prúty sú osadené očkami hustejšie, očká sú na dlhších nôžkach, aby sa vlasec nelepil na blank prútu a ľahko sa odvíjal a aby záťaž na prút bola rozdelená rovnomerne a prút si zachoval svoju ohybnosť, pružnosť a citlivosť. Biče a odkladačky sú bez vodiacich očiek. Ak si chceme zaobstarať plavačkový prút, musíme si v prvom rade uvedomiť, na akom type vôd chceme chytať, či je to rieka, alebo jazero a či chceme chytať s pevným, alebo priebežným plavákom, typu waggler.
Pre lov na riekach sú veľmi vhodné teleskopické bolognésové prúty, ktoré boli vyvinuté na riečny rybolov. Dĺžka bolognésových prútov je od 3,0 m do 9,0 m a to, aký dlhý prút si kúpime závisí od miest, kde najčastejšie lovíme, aby sme s prútom mohli dobre manipulovať a aby sme si prút nepoškodili o prekážky. Bolognésové prúty sa väčšinou používajú pri love s pevným plavákom, ale použávajú sa aj pri love na jazerách s ľahkými pevnými, alebo pribežnými plavákmi, sú jemnejšie, ako match prúty. Bolognésy majú väčšinou vrhaciu záťaž od 5 g do 35 g. Prúty sú vhodné pri love bielej ryby – podustva, mrena , karas, jalec, pleskáč, plotica. Bolognésové prúty majú rýchloupínací držiak na naviják.
Match prúty sú delené – dvojdielne, trojdielne, alebo teleskopické. Sú tvrdšie, ako bolognésy a používajú sa pri love aj na dlhšie vzdialenosti s ťažkými, priebežnými plavákmi. Rukoväť je vybavená klasickým držiakom na naviják, očká su zo SIC materiálu a sú na dlhšej nožičke, odsadené od blanku, čo zabraňuje lepeniu vlasca na blank a hladké odvíjanie vlasca. Aj keď sa match prúty používajú najčastejšie pri love na jazerách, úplne pokojne ich môžeme použiť aj pri love na riekach.
Dĺžka match prútov sa pohybuje od 3,9 m do 4,5 m a vrhacia záťaž od 6 g do 45 g. Blank match prútov je vyvinutý tak, aby bol prút dostatočne ohybný, pevný a zároveň citlivý. Prút je stavaný tak, že vydrží aj lov väčších rýb – kapor, amur a pod.. Aj tu platí, že dĺžku prútu voláme podľa toho, kde budeme loviť a musíme brať ohľad aj na to, aký plavák, v akej gramáži chceme použiť a na akú vzdialenosť chceme chytať.
Samostatnou triedou prútov sú biče a odkladačky. Odkladačky sú väčšinou záležitosťou pretekárskou a v bežnom rybolove sa používajú len zriedkavo. Bič je zase veľmi žiadaný, aj keď treba povedať, že väčšina rybárov ho používa len lov nástrahových rybyčiek. Biče sú veľmi jemné, teleskopické prúty bez vodiacich očiek a celá montáž sa pripevňuje na koncové očko, alebo vlepenú rýchlo spojku. Biče sa vyrábajú a bežne pohybujú v dĺžkach od 2,0 m do 9,0 m. Vrhacia záťaž sa u týchto prútov neuvádza. Bič je vhodný na lov na riekach, ale aj jazerách s použitím všetkých typov plavákov. Lov s bičom má však jedno obmedzenie a to dĺžku biča a dĺžku použitého nadväzca s montážou. Loviť a nahadzovať môžeme len v okruhu dĺžky biča a dĺžky nadväzca. Preto sa pri love na riekach a jazerách používajú dlhé biče a loví sa splavovaním plaváka. Je tu však vynikajúci kontakt s nástrahou. Pri love nástrahovej ryby sa používajú kratšie biče, lebo sa chytá len na krátku vzdialenosť. Bič je veľmi vhodný pre deti, pre jeho jednoduchosť. Deti nemusia manipulovať s navijákom a aj oveľa rýchlejšie ulovia rybu a tým ich to aj viac baví.