Kaprové navijaky | Faith
Kaprové navijaky - výber
Pre rýchlu orientáciuvo veľkom sortimente navijakov určených k lovu kapra slúži filter dolu. Jednoduchým zaškrtávacím výberom si dokážete vyskladať a náisť ten najvhodnejší model, ktorý bude zohľadnovať vaše požiadavky prevedenia, veľkosti, počtu ložísk, brzdy,...
Lov kaprov je najrozšírenejší a technika lovu "na ťažko" najpoužívanejšou rybolovnou technikou. Pri výbere navijakov pre lov kaprov je rozhodujúci spôsob, ako chceme dostať nástrahu na nami zvolené lovné miesto a do akej vzdialenosti. Kaprové navijaky sa vyrábajú s cievkami kónickými, alebo cievkami hlbokými, brzda je predná, zadná a sú navijaky s baitrunnerom. Voľba veľkosti navijaka zodpovedá aj dľžke použitého prútu. Ak chceme dostať nástrahu na lovné miesto nahodením z brehu, stačí nám aj menší naviják s veľkosťou cievky 50, alebo 60, kde je možné navinúť cca 300 až 350 m vlasca s priemerom 0,30 mm. Ak chceme dostať nástrahu na lovné miesto vyvezením nástrahy pomocou člna, alebo zavážacej loďky, musíme si zvoliť naviják s väčšou cievkou a väčšou kapacitou vlasca. Je to však individuálne, podľa zvolenej vzdialenosti.
Navijaky s kónickou
cievkou sú vhodné na nahadzovanie nástrahy do lovného miesta, ale aj na vývoz pretože ich kapacita býva väčšia a pri najväčších navijákoch je kapacita cievky až do 800 – 900 m vlasca s priemerom 0,30 mm. Z kónickej cievky sa pri nahadzovaní vlasec ľahko odvíja a umožňuje nám veľmi dlhé náhody. Navijaky s kónickou cievkou sú na pohľad aj väčšie a mohutnejšie. Navijaky s hlbokou cievkou sú univerzálne a majú aj veľkú kapacitu návinu vlasca. Čo je však dôležité, nepoužívať pri väčších vzdialenostiach navijaky s plastovou, nylonovou, alebo grafitovou cievkou, pretože sa používajú väčšie záťaže a na navinutie vlasca je treba veľkú silu, čo môže viesť k deformácii, alebo zničeniu cievky. Je vhodné radšej použiť naviják s kovovou cievkou. Výber prednej brzdy, alebo zadnej brzdy, alebo baitrunnera je vyslovene individuálnou záležitosťou a zvykom u jednotlivých rybárov.
Čoraz obľúbenejšie sú navijaky s baitrunnerom, ktoré dávajú rybárom istú voľnosť, pretože nie je potrebné neustále sledovať prúty a ryba po zábere si sama odvíja vlasec z cievky, nezávisle na nastavení hlavnej brzdy. Pre lov na riekach sa používajú rovnaké navijaky, ako na jazerách, ale pri menších tokoch je možné použiť aj navijaky menšie, vo veľkosti cievky 40 – 50 a kratšie prúty. Lov kaprov je náročný spôsob lovu a je preto vhodné radšej investovať do kvalitnejších navijákov a viacložiskových navijákov.
Kaprové navijaky so zadnou brzdou
Regulátor brzdy cievky má umiestnenú v zadnej časti tela navijaku. Zadná brzda je vhodná pre jemnejšie techniky lovu ako napríklad prívlač, kedy nám umožní jednoduchým otočením regulátora brzdy rýchle a dostatočné zabrzdenie vlasca pri zábere. Pretože jeho veľká nevýhoda je práve brzda v zadnej časti, ktorá navijak veľmi zaťažuje, z toho dôvodu sa používa najme pri menších navijakoch.
Kaprové navijaky so prednou brzdou
Regulátor brzdy je v tomto prípade umiestnený priamo na cievke a súčasne slúži aj na uchytenie cievky na rotore. Toto umiestnenie brzdy poskytuje dostatočne pevné uchytenie cievky a preto je vhodný pre lov väčších rýb. Navijaky s prednou brzdou sa používajú ako kaprové špeciále alebo aj pri love sumcov. Jedinou menšou nevýhodou v niektorých prípadoch je dlhší čas potrebný na reguláciu brzdy.